1. How much does a king crab cost?The price of king crab. A piece of cake should be around one thousand. The transportation costs in different cities may vary slightly. It really depends on your local market. The price of cooked frozen king crabs ranges from a few dozen yuan per kilogram to 200 yuan per kilogram, and king crabs priced at eighty or ninety yuan per catty are very common. 2. King crabs cost 48 yuan per pound, and scallops cost 35 yuan per pound. If you want 800 yuan worth of king crabs and scallops, how many pounds of scallops and king crabs do you need?Since the conditions of the question are limited, we need to use the elimination method to solve it. Assume that the crab is X jin and the shellfish is Y jin, 48X+35Y=800 According to the data, one pound of scallops costs 35 yuan, and the multiples of 35 are 5 or 0. Since the total cost is 800 yuan, the unit digit of the amount spent on king crabs can only be 5 or 0. It is impossible for the multiples of 48 to have a unit digit of 5, so the unit digit of the amount spent on king crabs is 0. King crab costs 48 yuan per pound, and 800 yuan can only buy 16 pounds. Among 1-16, the only numbers that meet the condition that the unit digit of 48 is 0 are 5, 10 and 15. Substituting the three numbers into 48X+35Y=800 in turn, only 5 meets the condition. So, I bought 5 kilograms of king crabs and 16 kilograms of scallops. 3. How much does 18 pounds of king crab cost?1. It depends on what kind of restaurant you eat at. The seafood giant on Ningxia Road seems to be 368 yuan per pound. 2. What is the quality of the king crab? Is it alive? I remember that good king crabs (alive) are 600 to 700 yuan per pound, and the cheaper ones can be sold for dozens of yuan. 3. Consider factors such as peak tourist season and tourist attractions Because the king crab usually costs about 160 yuan per catty, the price of 18 catties of king crab = 18 × 160 = 2880 yuan, that is: it costs 2880 yuan to sell 18 catties of king crab! Hello friend, I don't know how much a pound of crabs costs. So I can't answer your question. If a pound is 20 yuan, 18 pounds is 360 yuan. Thank you. The live ones are about 200 per pound, the raw frozen and cooked frozen ones are about 100 per pound. I won't talk about the live ones. If you don't buy the raw frozen and cooked frozen ones well, there may be a lack of water, ice and meat, which will make you lose money. The price is 160 yuan per catty, 18 catties multiplied by 160. |
<<: CATDOLL: How should mandarin fish be raised? What should be paid attention to when raising it?
>>: CATDOLL: Does my rock turtle have white eye disease? What should I do? Help!
Porphyra is a type of seaweed that grows in the i...
1. What is the difference between Muscovy ducklin...
1. The place with the most silkworms in Nanchang ...
1. How to raise fireflies at home? Firefly breedi...
Analysis of the causes of low production speed of...
If a cat opens its mouth slightly, it may be becau...
Understanding Feather Lice Feather lice are a com...
1. How many times a day should artificially bred ...
1. How to breed black fireflies 1. Breeding equip...
1. Comparison between Penaeus vannamei and salt p...
1. What are the dangers of putting earthworms in ...
1. What do you need to prepare to raise snails? T...
1. Large fish in the Yangtze River? answer: There...
1. Are the blood worms used for fishing poisonous...
1. What are the top ten most profitable ways to r...